2012,  Lotnictwo,  Samochodem,  Samolotem,  USA

EAA AirVenture 2012 Oshkosh 27-28 lipca 2012

Impreza trwa zwykle około tygodnia. Ja byłem tylko półtora dnia. W piątek 27 po południu podjechałem pod teren lotniska zobaczyć jak to wygląda z zewnątrz. Jadąc na miejsce już z daleka było widać latająca (jedyną na świecie) B-29 „Fifi” wraz z eskortą Mustangów.
 

Oprócz tego non stop kursowały Fordy Trimotor wożąc pasażerów na rundy wokół lotniska.

Z Oshkosh udałem się nie odległego (jakieś 30 mil) lotniska w Appleton skąd pasażerów woziła B-17 „Aluminium Overcast”. Tak za jedyne $500 można było odbyć lot oryginalną latającą fortecą. Mnie niestety został aparat uzbrojony w teleobiektyw. Po kilkunastu minutach oczekiwania moim oczom ukazała się podchodząca do lądowania Forteca.
 

Po krótkim postoju kołowała już na start do następnego lotu. I nagle błysk – przecież mam samochód, może uda się podjechać na próg pasa. Po 20 minutach byłem przy płocie jakieś 300m od krawędzi pasa (bliżej podejść się nie dało) stojąc przy nieprawidłowo zaparkowanym samochodzie mając nadzieję że słynna amerykańska policja nie będzie mnie za to ścigać. Po kwadransie JEST!!! podchodzi znad lasu! Ręce mi drżały z wrażenia ale udało się zrobić parę zdjęć:

    

Wrażenia? Piękny samolot który jest zaskakująco… cichy. Nasze antki są głośniejsze a forteca ma cztery takie silniki jak w AN2 (silnik ASz-62IR jest rosyjskim „rozwinięciem” konstrukcji Wright R-1820 – silnika z B17).

Strony: 1 2 3 4 5 6

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *