2012,  Samochodem,  Samolotem,  USA

Pancernik New Jersey – Philadelphia, Pennsylvania

USS „New Jersey” (BB-62) (przezwisko to „Big J,”) to amerykański pancernik typu Iowa.
Jest drugim okrętem w United States Navy, który nosi nazwę pochodzącą od stanu New Jersey. Podobnie jak inne jednostki typu Iowa należy do ostatniego typu pancerników ukończonych w Stanach Zjednoczonych. Z czterech jednostek typu Iowa otrzymał najwięcej odznaczeń za walkę i był jedynym pancernikiem tego typu, który służył w czasie wojny wietnamskiej.
Wodowany 7 grudnia 1942 w stoczni Philadelphia Naval Shipyard. Służbę rozpoczął w styczniu 1944. Podczas swojej kariery „New Jersey” uczestniczył w walkach II wojny światowej m.in. w ostrzeliwaniu Guam i Okinawy oraz w rajdach lotniskowców na Wyspy Marshalla. Podczas wojny koreańskiej uczestniczył w rajdach wzdłuż wybrzeża Północnej Korei. Później został przeniesiony do floty rezerwowej, bardziej znanej jako „Mothball Fleet” (wolne tłumaczenie naftalinowa flota). Został reaktywowany w 1968 i wysłany do Wietnamu w ramach wspierania żołnierzy amerykańskich. Został ponownie wycofany do rezerwy w 1969. Ponownie został reaktywowany i zmodernizowany (zainstalowano m.in. rakiety Tomahawk) w latach osiemdziesiątych XX wieku jako część programu „600-ship Navy”, później uczestniczył w misji podczas pierwszej wojny libańskiej w 1983 roku.
„New Jersey” został wycofany ostatecznie ze służby w 1991 roku, po otrzymaniu 15 odznaczeń battle star podczas służby w różnych konfliktach. Obecnie cumuje jako okręt-muzeum w Camden w stanie New Jersey.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *