2012,  Lotnictwo,  Podróże,  Samochodem,  Samolotem,  USA

Lotniskowiec Intrepid – New York, New York

Stępkę pod USS „Intrepid” położono 1 grudnia 1941 w stoczni Newport News. Wodowanie miało miejsce 26 kwietnia 1943, oddanie do służby 16 sierpnia 1943. Po wejściu do służby okręt udał się na Pacyfik, gdzie wziął aktywny udział w walkach z Japończykami.

W styczniu 1944 wspierał desant na Wyspy Marshalla. 17 lutego został trafiony torpedą zrzuconą z japońskiego samolotu. Uszkodzony okręt w celu naprawy musiał powrócić do Stanów Zjednoczonych. W czerwcu ponownie był zdolny do walki. 6 września jego samoloty pokładowe zaatakowały japońskie pozycje na Palau. Samoloty atakowały w tym czasie także japońskie pozycje w rejonie Filipin i Okinawy. Między 23 a 26 października uczestniczył w bitwie morskiej o Leyte. Jego samoloty pokładowe przyczyniły się do zatopienia pancernika „Musashi”, i uszkodzenia m.in. pancerników „Yamato” i „Nagato”. Jego samoloty trafiły także lekki lotniskowiec „Zuihō” i Zuikaku.
30 października płonący samolot kamikaze uderzył w „Intrepid”, lekko go uszkadzając i powodując śmierć 10 członków załogi. 25 listopada podczas zmasowanego ataku kamikaze, w okręt trafiły dwa japońskie samoloty, zabijając 6 członków załogi.
Po remoncie w San Francisco okręt do końca wojny uczestniczył w atakach na siły japońskie, a jego samoloty pokładowe wspierały desant na Okinawę.
W 1947 okręt został wycofany ze służby i skierowany do rezerwy. W lutym 1952 ponownie wszedł do służby. W kwietniu rozpoczęła się gruntowna przebudowa okrętu, która obejmowała m.in. pokład startowy i nadbudówkę. Ponowne wejście do służby nastąpiło 15 października 1954. Okręt otrzymał oznaczenie CVA-11 i wszedł w skład Floty Atlantyku. W 1962 „Intrepid” został przebudowany na lotniskowiec ZOP oznaczony CVS-11.
Ostateczne wycofanie ze służby nastąpiło 15 marca 1974. Od 1982 jako okręt-muzeum cumuje w Nowym Jorku, będąc częścią Intrepid Sea-Air-Space Museum.

Na pokładzie znajduje m.in wahadłowiec Enterprise. Egzemplarz ten nigdy nie poleciał na orbitę, używany był wyłącznie do prób atmosferycznych.

Wewnątrz hangarów zamienionych na muzeum znajduje się ciekawostka – lotniskowiec wraz z samolotami pokładowymi zbudowany w całości z klocków lego.

Strony: 1 2

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *